> نشست كارگروه سخت افزار كميسيون فاواي اتاق برگزار شد

گزارش تصویری آرشیو

نشست بزرگ سالیانه هم اندیشی اتحادیه سراسری در دیماه98 برگزار شد
نشست بزرگ سالیانه هم اندیشی اتحادیه سراسری در دیماه98 برگزار شد
مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده - 28بهمن‌ماه سال1398
مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده - 28بهمن‌ماه سال1398
کد خبر : 2800
تاریخ انتشار : 1398/11/05

نشست كارگروه سخت افزار كميسيون فاواي اتاق برگزار شد.

تلاش براي همگرايي توليدكنندگان و وارد كنندگان كارگروه سخت افزار كميسيون فناوري اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگاني ايران نخستين جلسه خود را برگزار كرد.
به گزارش روابط عمومي فدراسيون فاواي ايران، مسعود شنتيايي، عضو كميسيون فناوري اطلاعات و ارتباطات اتاق و همچنين رييس اين كارگروه سخناني را در خصوص اهداف اصلي تشكيل  كارگروه مذكور بيان كرد و گفت: اين كارگروه با اين هدف تشكيل شده كه فعالان حوزه سخت افزار از جمله توليدكنندگان، واردكنندگان و ارايه دهندگان سرويس و خدمات در اين زمينه گرد هم جمع شوند تا همسويي و همگرايي ميان همه طرف‌هاي فعال در اين زمينه شكل بگيرد. وي در ادامه عنوان كرد: قطعا مسايل مشتركي ميان همه فعالان حوزه وجود دارد و دراين ميان اولويت‌هايي نيز مد نظر است كه كارگروه ميتواند با يك جمع بندي از موضوعات در قالب يك پيشنهاد به كميسيون فاواي اتاق ارايه دهد.همچنين وزارت صمت از اتاق بازرگاني خواسته است تا نقشه راه پيشنهادي خود در راستاي قانون استفاده از توان حداكثري توليد را ارايه دهيم و به دنبال جمع بندي پيشنهادات خود براي ارسال به وزارت صمت هستيم.

رييس كارگروه سخت افزار يكي از موضوعات مورد بحث  را به مسئله نزديك شدن ارتباط بين  توليدكنندگان با واردكنندگان و بازرگانان بيان كرد. وي گفت: واقعيت آن است كه واردكنندگان به دنبال كاهش تعرفه واردات هستند و توليد كنندگان به دنبال افزايش آن و تصميم گيري در اين خصوص نيز بستگي به سلايق مديران مربوطه دارد.  اين در حالي است كه در دهه‌هاي گذشته توليد كنندگان و بازرگانان با يكديگر كار مي‌كردند و درك متقابل از نياز يكديگر داشتند. اكنون نيز اين نياز به شدت احساس مي‌شود.  زيرا همكاري بين توليد كننده و عرضه كننده بخصوص در شرايط فعلي بسيار سخت صورت مي‌پذيرد. اكنون شرايط كار با چندسال گذشته تغيير كرده است. در سال هاي گذشته وضعيت تا اين حد حاد نبود و به نظر مي‌رسد در آينده سخت تر هم مي‌شود. شرايط  ارزي كشور مساعد نيست و با اين وضعيت بيكاري، بايد ديد كه چگونه ميتوان تامين اشتغال كرد. برندهاي خارجي كشور را ترك كرده اند. با تحريم هاي ظالمانه آمريكا نيز توليدكننده و مصرف كننده هر دور در شرايط سخت قرار گرفته اند.

وي در ادامه سخنان خود گفت: پيش از اين توليدكننده در ازاي يك ميليون دلار، ۳ ميليارد تومان پرداخت ميكرد؛ اما اكنون بايد ۱۰ ميليارد تومان پرداخت كند. اما به نظر مي رسد در اين شرايط سخت، چنانچه توليد كننده با عرضه كننده و وارد كنندگان تعامل برقرار كنند، تيراژ، كيفيت، قيمت تمام شده و حتي خدمات پس از فروش نيز بهبود پيدا مي‌كند. به همين دليل بسياري كشورهاي توسعه يافته به سمت توليد محصولات در داخل پيش رفتند تا بتوانند يك زنجيره اقتصادي ميان همه طرفهاي درگير در اقتصاد ايجاد كنند.

شنتيايي در خصوص قانون جديد حمايت از توليد داخلي نيز گفت: اين قانون ظرفيت‌هاي خوبي براي توليد در داخل دارد و تضامين خوبي را نيز ارايه داده است. اين فرصتي براي توليد كنندگان است؛ اما واردكنندگان را با مشكل مواجه ميكند؛ در عين حال اين مسئله ميتواند تبديل به فرصتي براي همكاري‌هاي في مابين شود. از همين رو با يك كاركارشناسي مناسب ميتوان اين ساختار را براي نقشه راه آينده حمايت از توليد داخل به وزارت صمت ارايه داد.

شنتيايي همچنين تصريح كرد كه يكسري مشكلات عمومي براي همه فعالان حوزه از جمله مباحث مالياتي، بيمه و گمرك نيز وجود دارد كه در اين امر نياز به همكاري همه فعالان اين حوزه است تا بتوانيم مسايل را حل كنيم. وي همچنين تاكيد كرد كه سعي مي‌كنيم شرايط اختصاصي مربوط به حوزه و مباحث عمومي آن را در كارگروه كه به شكل ماهيانه برگزار مي‌شود، مطرح كنيم.

بي اعتمادي مطلق

عبدالرضا نوروزي رييس اتحاديه صنايع لوح‌هاي فشرده ايران نيز گفت: اكنون يك بي اعتمادي ميان توليد كننده، وارد كننده و مصرف كننده به وجود آمده است و زمان مناسبي براي كامل كردن بانك اطلاعاتي فعالان حوزه است تا مشخص شود چه كساني در چه بخش هايي فعاليت مي‌كنند. از طرفي، در تصميم گيريهاي مهم مربوط به بخش خصوصي  است، سياستگذاران  نماينده واقعي بخش خصوصي را دعوت نمي‌كنند و اين امر در مباحث مختلف مشكلات عديده‌اي ايجاد مي‌كند. وي در ادامه عنوان كرد در بسياري از فعاليت‌ها دولت بايد فعالان يك حوزه را از بخش خصوصي استعلام كند و در صورت تاييد بخش خصوصي، فعاليت يك طرف مجاز شناخته شود.

نوروزي همچنين عنوان كرد: اكنون صنايع در حال بروزرساني هستند و بايد ديد اگر يك مجموعه بخواهد يك خط توليد جديد راه اندازي كند، چطور مي‌تواند از نوسانات نرخ ارز مصون بماند. چرا كه اكنون نوسان نرخ ارز و نگراني از وضعيت آينده مي‌تواند براي صنايع و افرادي كه در بخش توليد هستند، نگران كننده باشد.

نياز به تقسيم متوازن سود

شاهين جوانمردي معاون توليد سخت افزار شركت فناپ تك نيز كه در اين نشست حضور داشت گفت:  فضاي تجارت امروزي متفاوت از گذشته است و دسترسي‌ها نيز متفاوت است. از همين رو توليد كنندگان نبايد مجبور به كار با تجار و بازرگانان شوند. بلكه بايد دو طرف با يكديگر به يك تفاهم نامه مشترك برسند.  اين همكاري زماني ميتواند شكل بگيرد كه دو طرف سود متوازن دريافت كنند. با اين حال يك واقعيت وجود دارد كه براي همه توليدكنندگان مقدور نيست كه فضايي براي عرضه محصولات ايجاد كنند؛ همين موضوع مي‌تواند همكاري ميان دو طرف را بيشتر كند.

توليد بدون كارخانه

علي مسعودي عضو كميسيون فاواي اتاق نيز عنوان كرد: بحثي كه امروز مطرح است موضوع توليد بدون كارخانه است؛ ولي متاسفانه هنوز اجرايي نشده است. بسياري از تجار كه محصولاتي به طور مثال از چين وارد مي كردند، قطعات را به طورجداگانه خريداري  و همانجا با برند شخصي خود، كالا را مونتاژ و به كشور وارد مي كردند.

همين اتفاق در داخل كشور نيز به شكل زيرزميني در حال رخ دادن است. البته برخي به صورت كارخانه‌اي مشغول فعاليت هستند. اما در اين بين، موضوع جواز‌هاي صنفي وجود دارد كه نشان مي‌دهد توليد در كجا صورت ميگيرد. در توليد بدون كارخانه هدف اين است كه يك فرد بتواند بدون داشتن كارخانه، برندي را در اختيار داشته باشد و با يك قرارداد محصول مورد نظر را توليد كند.

وي در ادامه عنوان كرد:  فدراسيون فاوا و كميسيون فاواي اتاق هردو مسيرهايي هستند كه اين توانايي را دارند كه مطالبات تشكل‌ها را پيگيري كنند.

بايد شفافيت داشته باشيم

در بخش ديگري از اين نشست، پيمان مهاجر ايرواني رييس انجمن واردكنندگان تجهيزات رايانه‌اي نيز گفت: اكنون چه توليد كننده و چه وارد كننده مشكلات جدي دارند كه يكي از آنها ثبت سفارش است. از سوي ديگر عدم شفافيت وزارت صمت باعث ايجاد مشكل شده است. در شرايط فعلي مهمترين عنصر حل مشكلات، شفافيت است. پيش از اين زمين بازي در  اختيار واردات بود؛ حالا اين زمين در اختيار توليد قرار گرفته است.  عدم شفافيت موجب شده تا در توزيع منابع با مشكل مواجه شويم. ما اكنون وارد يك رقابت نابرابر با قاچاقچيان شده‌ايم. وضعيت به گونه‌اي است كه اگر يك محصول را حتي  به صورت مونتاژ توليد كنيم،  از محصول اصلي كه به شكل قاچاق وارد مي‌شود گرانتر تمام مي شود.  همين امر باعث شده است كه قاچاقچيان از ما جلوتر باشند.

نياز به همگرايي

كامبيز رشيدي مديرعامل شركت فراسو نيز در اين نشست عنوان كرد: هدف من از حضور در اين نشست براي همگرايي بيشتر بين توليدكنندگان و واردكننده‌گان است. بايد بررسي شود چرا طي ۴۰ سال گذشته بين توليد كننده و وارد كننده تا اين حد فاصله افتاده است. با اين حال در قدم خوبي كه دولت برداشته، مجوز ورود ۱۶۰۰ رديف از قطعات توليدي را به بازرگانان داده است. اما بايد ببينيم چرا يك وارد كننده مي‌تواند به شركت چيني اعتماد كند، ولي به طرف ايراني اين اعتماد وجود ندارد. اگر اين كارگروه بتواند در راستاي نزديكي دو سوي اين جريان قدم بردارد ميتواند مفيد باشد.

فدراسيون فناوري اطلاعات و ارتباطات ايران

عضویت در خبرنامه اتحادیه

نظرسنجی