آمنه نادعلي زاده، معاون اداره «نظام‌هاي پرداخت» بانك مركزي با حضور در برنامه صبح‌ بخير ايران، اقدامات بانك مركزي براي ايجاد زيرساخت‌هاي لازم در راستاي اجراي قانون جديد چك را شرح داد. به گزارش روابط عمومي بانك مركزي، اهم موارد مطرح شده در اين گفتگو را در ادامه مي‌خوانيد: – قانون جديد چك به دنبال پيشگيري از صدور چك بي محل است. از فرآيند تخصيص دسته چك به افراد تا فرآيند صدور چك توسط افراد، به نحوي تنظيم شده است كه نه تنها جلوي جعل چك را مي‌گيرد، بلكه مانع صدور چك‌هاي بي‌محل مي‌شود.

بانك مركزي براي تسهيل دسترسي مردم به سامانه صياد، از اپليكيشن‌هاي پرداخت نيز استفاده كرده است. چك بايد در وجه ذينفع مشخص صادر شود. ذي‌نفع اوليه مي‌تواند چك را به ذينفع مشخص بعدي منتقل كند. مطابق قانون، بانك مركزي ايجاد روال‌هاي اعتبارسنجي را دنبال مي‌كند، اما بايد توجه شود كه اجراي زودهنگام و غيركارشناسي اين طرح مي‌تواند منجر به مشكلات عديده شود.

چك الكترونيك سازوكار كلي چك فيزيكي را خواهد داشت اما به صورت الكترونيك و مجازي صادر مي‌شود. استفاده از چك الكترونيك الزامي نيست و مشتريان در صورت نياز مي‌توانند از اين خدمت استفاده كنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *