کمیسیون بازرگانی

شناسه : 3325 ۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۷ 231 بازدید ارسال توسط :

تدوین می شود: طرح آسیب شناسی قاچاق صنعت حفاظت الکترونیک و شبکه های ایمنی بیست و هفتمین جلسه کمیسیون بازرگانی اتحادیه شرکت های فنی مهندسی حفاظت الکترونیک و شبکه های ایمنی در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۰۴ به صورت مجازی برگزار شد. در این جلسه خانم دکتر شراره کامرانی؛ دبیرکل اتحادیه گزارشی از پیگیری های اتحادیه در موضوع […]

کمیسیون بازرگانی
پ
پ

تدوین می شود:

طرح آسیب شناسی قاچاق صنعت حفاظت الکترونیک و شبکه های ایمنی

بیست و هفتمین جلسه کمیسیون بازرگانی اتحادیه شرکت های فنی مهندسی حفاظت الکترونیک و شبکه های ایمنی در تاریخ ۱۴۰۰/۰۳/۰۴ به صورت مجازی برگزار شد.

در این جلسه خانم دکتر شراره کامرانی؛ دبیرکل اتحادیه گزارشی از پیگیری های اتحادیه در موضوع قاچاق ارائه داد و گفت:

طی مذاکراتی با کارشناسان این ستاد مقرر شد اتحادیه طرح آسیب شناسی قاچاق در صنعت حفاظت الکترونیک و شبکه های ایمنی را  تهیه و جهت طرح در سطوح بالاتر ستاد مذکور ارسال کند.

خانم دکتر کامرانی بر ضرورت ارائه آمار تخمینی گردش مالی صنعت و سهم واردات و قاچاق در گردش مالی مذکور جهت تبیین اذهان مسئولان و تائید ایشان بر اهمیت و ضرورت مبارزه با قاچاق در این صنعت تاکید کرد.

سپس آقای مهندس مجید کریمی؛ رئیس کمیسیون بازرگانی، اولویت مبارزه با قاچاق در صنعت حفاظت الکترونیک و شبکه های ایمنی را به دلیل اهمیت محصولات این صنعت در حوزه های پشتیبانی و شبکه های زیر ساختی و مسائلی مانند نفوذ دانست و گفت:

بعضاً به دلیل واردات این نوع تجهیزات حساس از مبادی غیر قانونی و عدم دسترسی به واردکننده، مسائل و آسیب های جبران ناپذیری پیش می آید و این در حالی است که اصولا دولت نیز با توجه به گسترش قاچاق، از حقوق خود محروم می شود.

وی ثبت سریال بر روی محصولات را یکی از راهکارهای کنترل قاچاق دانست و گفت در این صورت کالا علاوه بر گمرک از طریق مراجع رسمی دیگر نیز قابل ردگیری است.

در این جلسه آقای مهندس میرمعزی گزارشی از پیگیری درخواست های کمیسیون ارائه داد و گفت: در سال گذشته با توجه به عرضه کالاها بدون کنترل دقیق گارانتی در برخی پلتفرم های اینترنتی فروش، نامه هایی به سایت هایی مانند دیجی کالا و دیوار و … نوشتیم و در هفته گذشته با اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی جلسه ای برگزار کردیم که مقدمتاً با توجه به این که اتحادیه مذکور موظف به پیگیری در سطح امور قانونی است، بنابراین روابط دو اتحادیه براساس تعامل و در گام اول در سطح معرفی اعضاء دو اتحادیه به یکدیگر خواهد بود.

آقای مهندس مهران نوایی؛ قائم مقام مدیر عامل شرکت اهتمام رایانه، نیز طی سخنانی بر اهمیت اقدامات فرهنگی و اثرگذاری بر روی مصرف کننده تاکید گرد و گفت: مصرف کننده باید مطلع باشد کیفیت و گرانتر بودن کالاهای وارد شده از مبادی رسمی، به دلیل خدمات گارانتی و خدمات پس از فروش محصولات است که توسط شرکت های رسمی ارائه می شود.

وی حرکت دستگاه های اداری به سمت شفافیت و قانونی شدن فرایندها را نیز از عوامل موثر بر کنترل قاچاق دانست.

آقای مهندس محمدحسن حلاوی؛ مدیرعامل شرکت پروشات در مرکزی، نقص در سیستم تعرفه بندی را یکی از دلایل قاچاق در صنعت حفاظت الکترونیک دانست و گفت: اکنون در ایران از سیستم “اینکوترمز” که شامل کدهای ۸رقمی است استفاده   می شود و چنانچه مانند کشور چین از کدهای ۱۰رقمی استفاده شود و به ازای هر کالا یک ردیف کد کالا وجود داشته باشد، مشکل حل می شود.

وی با اشاره به وجود قاچاق رسمی در کشور از طریق اظهار کالا با کدهای عام تر اشاره کرد و گفت: با کاهش و تخصصی شدن کدهای تعرفه – طبق آنچه در اینکوترمز اجرا می شود، صرفه قاچاق کاهش می یابد.

آقای مهندس حلاوی تاکید کرد راه مبارزه با قاچاق از مبادی سیاست گذاری های گمرک می گذرد و چنانچه تعرفه ها    پایین تر و تخصصی باشند، قاچاق کنترل می شود.

در ادامه جلسه آقای مهندس کریمی بر ضرورت تمرکز اتحادیه بر مبارزه با قاچاق در سطوح مبادی ورود و عرضه تاکید کرد و گفت: موارد فرهنگی یا اطلاع رسانی به مصرف کننده در خصوص کیفیت و خدمات پس از فروش و … باید در الویت بعدی قرار گیرند.

آقای مهندس حلاوی بر ضرورت کنترل مجوز شرکت های ارائه دهنده خدمات و گارانتی تاکید کرد و گفت: با توجه به شایع بودن فروش کارت های گارانتی، لازم است شرکت های مذکور رصد شده و انطباق یا عدم انطباق گارانتی هایی که ارائه       می شوند، با مجوز این شرکت ها مورد بررسی قرار گیرد، چرا که حتی مشاهده شده است این نوع شرکت ها برای محصولاتی گارانتی ارائه می دهند که مجوز آن را ندارند و متاسفانه بعضا حتی سازمان های دولتی نیز درگیر چنین گارانتی هایی        می شوند.

آقای امیرحسین هاشمیان؛ رئیس هیأت مدیره شرکت فرتاک گل بال ویژن نیز طی سخنانی بر ضرورت کنترل صلاحیت گارانتی و اصالت کالا تاکید کرد و گفت در جهت کمک به مصرف کننده و سلامت بازار، اتحادیه باید در تشخیص سره از ناسره کمک کند و در این خصوص لازم است در بعد تدوین قوانین کمک کننده به این رویکرد، تلاش شود.

آقای مهندس سید مهدی میرحسینی نیری؛ نیز با اشاره به حرکت سیستم های مالی کشور و جهان به سمت شفافیت و قانونی شدن انتقالات پولی، گفت: در کنار فشارهای قانونی، باید در خصوص هزینه کیفیت محصولات فرهنگ سازی شود تا مصرف کننده بداند هزینه بالاتر کالاهای وارداتی از مبادی قانونی، به دلیل خدمات و گارانتی و اصالت آن ها است.

در این جلسه مقرر شد طرح آسیب شناسی قاچاق کالا در صنعت حفاظت الکترونیک و شبکه های ایمنی توسط کارگروهی شامل آقایان مهندس مجید کریمی، مهندس سید مهدی میرحسینی نیری، مهندس حلاوی و خانم کامرانی تهیه شود.

در این جلسه علاوه بر افراد یاد شده در گزارش، آقای امیرعباس محتشمی؛ عضو هیأت مدیره شرکت ایمن تصویر ردکا نیز حضور داشت.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

دیدگاهها بسته است.